Freski Schulza

\
Pamiętacie aferę z potajemnym wywiezieniem (kradzieżą) fresków Brunona Schulza z Drohobycza przez Jad Waszem w 2001 roku? Otóż wygląda na to że Izrael i Ukraina porozumiały się końcu w tej sprawie - freski zostaną wydzierżawione Jad Waszem na 20 lat z opcją przedłużenia dzierżawy.

Tutaj Gazeta opisuje całą historię.

Dobrze że w końcu osiągnięto konsensus w tej "śmierdzącej"sprawie - sposób w jaki Jad Waszem weszło w posiadanie fresków był co najmniej kontrowersyjny (zaś próba usprawiedliwienia działań Instytutu przez prof. Weissa: "[Schulz] został zamordowany jako Żyd, mający głęboką świadomość swego żydostwa" - wręcz śmieszna).

Izrael swymi działaniami postawił Ukrainę pod ścianą - musiała się zgodzić na proponowane warunki, gdyż zwrot fresków raczej nie wchodził w rachubę. Uważam że w tej sytuacji można podpisaną umowę uznać za ich sukces. Ciekaw jestem czy po owych 20 latach dzierżawy zostaje ona faktycznie automatycznie przedłużona, czy wymagać to będzie kolejnej zgody ukraińców? Zakładam że prawdziwa jest pierwsza z tych opcji - w tej sytuacji izraelczycy raczej nie dopuściliby do innego rozwiązania. Chucpanim!

Podobne posty0 comments:

Prześlij komentarz