Zaproszenie

\
Zapraszam na wystawę "Typografia książkowa. Andrzej Tomaszewski"
od 9 listopada 2008 do 28 lutego 2009 r. (z wyłączeniem dni 5-8 grudnia 2008) do Galerii w piwnicy Klezmer Hois w Krakowie, ul. Szeroka 6.
Wystawa prezentuje projekty książek wybrane z ostatnich lat, czasem odbiegające od ostatecznie zrealizowanych. Każdy, kto zajmuje się projektowaniem graficznym, gdzie tworzywem jest słowo, litera - szczególnie projektant książek - winien obejrzeć tę wystawę. Warto, a nawet trzeba, podpatrywać mistrzów takich jak Tomaszewski, którzy w typografii łączą wizualną elegancję z ogromną wiedzą o piśmie, książce i prawidłach wywodzących się z ponad 500-letniej tradycji czarnej sztuki.

Andrzej Tomaszewski - znany typograf, redaktor i poligraf, autor artykułów w prasie drukarsko-wydawniczej. W projektowaniu typograficznym równie dobrze posługujący się komputerem, jak czcionkami ołowianymi. Wielokrotnie za projekty książek nagradzany. Autor tomu "Inwentarium poligrafii. Pismo drukarskie" (Ossolineum, 1989), poszukiwanego "Leksykonu pism drukarskich" (Krupski, 1996) i "Zapisków książkoroba" (Wydawnictwo Do, 2006) z wyborem 44 tekstów z ponad 200 opublikowanych do tej pory; redaktor książki Adriana Frutigera "Człowiek i jego znaki" (Wydawnictwo Do, 2003).

Wystawa powstała z okazji Krakowskich Rekolekcji Akademickiego Kursu Typografii.

Podobne posty0 comments:

Prześlij komentarz