Kibbutz Sztuki

\Zapraszam na dyskusję z cyklu CHŁODNA KIBBUTZ BREAKFAST. Spotkanie realizowane wspólnie przez Kibbutz Sztuki i Klubokawiarnię Chłodna 25.

Tematem najbliższego spotkania będzie Przemiana stereotypów polsko-izraelskich poprzez kulturę. Jednym z wątków spotkania będzie Rok Polski w Izraelu

Gośćmi spotkania będą:
Bogna Świątkowska - prezes Fundacji Nowej Kultury "Bęc Zmiana",
Bogdan Bernaczyk-Słoński – Instytut Adama Mickiewicza,
Michał Sobelman – Ambasada Izraela w Polsce.

Spotkanie poprowadzi Tadeusz Woleński.

NIEDZIELA, 30 MARCA 2008 R.

GODZ. 12:00, CHŁODNA 25 (róg Żelaznej i Chłodnej)

Urodziny

\
Jutro, 18 marca, mija 108 rocznica założenia AFC Ajax Amsterdam.

Jeżeli chcecie poczytać o historii klubu, zwłaszcza w aspekcie jego "żydowskości" (taki jest popularny obraz wśród kibiców) polecam książkę Simona Kupera Ajax, the Dutch, the War lub ten artykuł.

Zaproszenie

\
Zapraszam wszystkich na seminarium z cyklu OD BAR KOCHBY DO BEN GURIONA, którego gościem specjalnym bedzie Pan August Grabski. Opowie on o swojej najnowszej książce pod tytułem Lewica przeciwko Izraelowi. Studia o żydowskim antysyjonizmie.

Gdzie i kiedy?:
środa, 19 marca, o godz. 13:00
Kampus UJ, ul. Gronostajowa 7, sala 1.23 IGiGP

Szabat Zachor

\
Najbliższy Szabat to Szabat Zachor (Pamiętaj)...

Zaproszenia

\
Zapraszam na obchody 65. rocznicy likwidacji krakowskiego getta:

15 marca
19.00 - Koncert w Synagodze Tempel. Muzyka Yaakova Hollaendera w wykonaniu chórów: Zemer-Lach (Herzlija), Sziran (Ramat Haszron), Adam Le-Adam (Tel Awiw). Dyrygent: Yaakov Hollaender.

16 marca
11.45 - Ceremonia i Kadisz na Placu Bohaterów Getta. Marsz Pamięci do dawnego miejsca obozu w Płaszowie.
16.00 - Ceremonia wręczenia medalu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata w Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18)

17 marca
18.00 - Spotkanie z ocalonymi z Holokaustu oraz zwiedzanie wystawy w Pałacu Sztuki na Pl. Szczepańskim.

Bardziej szczegółowy program obchodów tutaj.

Tego samego dnia (czyli 17 marca), w ramach Żydowskiego Klubu Filmowego zapraszam do Ptasiek Cafe, na ul. Dajwór 3, o godz. 20.00, na projekcję izraelskiego filmu "Uszpizin".

Mary Koszmary 2

\
Uwaga krakusi - Mary Koszmary będzie można zobaczyć w KRK w Bunkrze Sztuki 27 marca o godz. 17.00.

Po projekcji dyskusja z udziałem: Marii Anny Potockiej (Bunkier Sztuki), Anny Bikont („Gazeta Wyborcza”), Andrzeja Przywary (Fundacja Galerii Foksal), Kazimiery Szczuki („Krytyka Polityczna”), Stanisława Rukszy (CSW Kronika, „Krytyka Polityczna”).

Mary Koszmary

\
Wbrew pozorom tytuł nie odnosi się do Marii o dziwacznym nazwisku, ale do filmu izraelskiej artystki Yael Bartana. Do końca lutego można go było oglądać w Galerii Foksal (wiadomo gdzie...). Mnie niestety nie udało się go zobaczyć, ale oto fragment:



Ciekawa recenzja tutaj.

Ciekaw jestem waszych opinii - zatem ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

Freski Schulza

\
Pamiętacie aferę z potajemnym wywiezieniem (kradzieżą) fresków Brunona Schulza z Drohobycza przez Jad Waszem w 2001 roku? Otóż wygląda na to że Izrael i Ukraina porozumiały się końcu w tej sprawie - freski zostaną wydzierżawione Jad Waszem na 20 lat z opcją przedłużenia dzierżawy.

Tutaj Gazeta opisuje całą historię.

Dobrze że w końcu osiągnięto konsensus w tej "śmierdzącej"sprawie - sposób w jaki Jad Waszem weszło w posiadanie fresków był co najmniej kontrowersyjny (zaś próba usprawiedliwienia działań Instytutu przez prof. Weissa: "[Schulz] został zamordowany jako Żyd, mający głęboką świadomość swego żydostwa" - wręcz śmieszna).

Izrael swymi działaniami postawił Ukrainę pod ścianą - musiała się zgodzić na proponowane warunki, gdyż zwrot fresków raczej nie wchodził w rachubę. Uważam że w tej sytuacji można podpisaną umowę uznać za ich sukces. Ciekaw jestem czy po owych 20 latach dzierżawy zostaje ona faktycznie automatycznie przedłużona, czy wymagać to będzie kolejnej zgody ukraińców? Zakładam że prawdziwa jest pierwsza z tych opcji - w tej sytuacji izraelczycy raczej nie dopuściliby do innego rozwiązania. Chucpanim!

Śnieg na pustyni

\
Pustynia pokryta śniegiem to jeden z najbardziej niezwykłych widoków na ziemi...


Jeżeli chcecie się o tym przekonać kliknijcie, a następnie ściągnijcie sobie pokaz slajdów Guya Shachara.

Byłem tam w sierpniu, w upale dochodzącym do 40 st. C...

Konferencja Żydowski marzec

\
Stowarzyszenie Midrasz w imieniu Fundacji Shalom i wielu innych znamienitych organizatorów zaprasza na KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
ŻYDOWSKI MARZEC 1968 - 2008, która odbędzie się w Warszawie w dniach 5 - 10 marca.

Marzec 1968 jest symboliczną datą, skrywającą dramat wielu ludzi. Musieli oni opuścić kraj, który uważali za swoją ojczyznę. Chcielibyśmy, aby konferencja Żydowski Marzec 1968 - 2008 stała się pretekstem nie tylko do omówienia wydarzeń historycznych tamtego czasu, ale – przede wszystkim – aby posłużyła upamiętnieniu indywidualnej tragedii wygnanych. Organizatorów tego spotkania łączy przeświadczenie, iż w rocznicę Marca '68 warto rozważyć zjawiska w kulturze, wpływające na antysemickie nastroje społeczne oraz opinię publiczną – poczynając od XIX wieku, poprzez lata II wojny światowej, aż po lata 60 XX wieku ubiegłego i później… Do wspólnych dyskusji zaprosiliśmy emigrantów, a także przedstawicieli różnych środowisk: naukowych i artystycznych. Miejsca spotkań – Teatr Narodowy – postrzegamy jako symboliczny powrót do wydarzeń sprzed 40 lat.

Konferencja organizowana przez Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Fundację Odnawiania Znaczeń, Fundację Shalom, Teatr Żydowski im. E. R. i I. Kamińskich, Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Otwartą Rzeczpospolitą - Stowarzyszeniem przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, IBL PAN z udziałem środowisk naukowych i artystycznych.

Więcej informacji na stronie
Fundacji Shalom

Program konferencji

Serdecznie zapraszamy.

Marzec '68

\
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką - polecam serię artykułów w Gazecie pod wspólnym tytułem "Tak toczył się marzec".

Szkieletor 2?

\
Nie dorównuje on oczywiście wielkością słynnemu krakowskiemu "Szkieletorowi", ale za to jest zrobiony z jednej z moich książek (Letters from Europe and Elsewhere Ruth Ellen Gruber)!

Na żywo można go zobaczyć w księgarni na ul. Józefa 38, na Kazimierzu.