Zmiany, zmiany, zmiany cz. 2

Właśnie zmieniłem motyw bloga. Na razie mi się podoba...

Żydowskie inspiracje

Link do strony BBC (dzięki Jessica) - krótki pokaz slajdów i fragment audycji radiowej o wpływie piosenek jidysz na rozwój amerykańskiego jazzu i muzyki popularnej w początkach ubiegłego stulecia.
Do posłuchania i zwłaszcza do pooglądania...

Zmiany, zmiany, zmiany

Jak już zauważyliście jakiś czas temu zmieniłem nieco design tego bloga - stary motyw nieco mi się już opatrzył, szukam czegoś nowego, jak tylko znajdę coś fajnego na pewno tu wykorzystam. Na razie jednak pozostaję przy najprostszym wyglądzie.

Ale zasadniczą zmianą jest start nowego projektu - typoGRAFIKA.info

Jest to serwis (blog) poświęcony typografii, grafice, projektowaniu itp.
W związku z tym przestaję tutaj publikować na w/w tematy, jednak zachowuję opublikowane wcześniej posty. Niniejszy blog będzie służył jako miejsce publikacji moich wypocin na każdy inny temat.

Zapraszam do odwiedzania zarówno austerii jak i typografiki.

Za dużo żydów zginęło...

Ciekawy artykuł z Gazety:

Ani jeden Żyd nie znalazł się na tablicach upamiętniających mieszkańców Brzeska - ofiary obozów koncentracyjnych.

Władze Brzeska postanowiły upamiętnić pamięć o mieszkańcach miasta, którzy zginęli w hitlerowskich obozach II wojny światowej. Tyle tylko, że wśród kilkudziesięciu nazwisk brak nazwisk żydowskich mieszkańców Brzeska. Dlaczego? Albo nie zasługują na upamiętnienie, albo są mniej ważni niż ich chrześcijańscy sąsiedzi, albo...
Wiceburmistrz [...]  zapewnia, że nie było założeń, aby na tablicach nie umieszczać Żydów. Na zlecenie urzędu listę zamordowanych opracował historyk Jerzy Wyczesany z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku.
- Rozumiem zastrzeżenia pana Mazura, ale liczba zabitych Żydów z Brzeska jest zbyt wielka, aby zmieściła się na dwóch tablicach. To są tysiące ludzi - mówi "Gazecie" Wyczesany.
 Piękne! I jeszcze na zakończenie:
[...] zadeklarował, że "miasto myśli" o kolejnych tablicach. Nie wykluczył odnotowania na nich Żydów.
 Gratuluję władzom Brzeska dobrego samopoczucia.

Wizytufki

Szukając oferty druku wizytówek, trafiłem na taką oto ofertę:

Arial

/
Czy wiecie co wspólnego z Arialem ma Victoria Beckham? Ja do dzisiaj też nie wiedziałem...

Jeżeli uważacie, że "Arial" jest tylko nazwą kroju pisma - pora zrewidować to przekonanie.Otóż odkryłem właśnie, że Arial to nie tylko nazwa wszechobecnego kroju pisma. To również nazwa spódnicy! Tak właśnie - spódnicy. I to nie byle jakiej!

Zaprojektowana przez Rolanda Moureta z Londynu spódnica robi furorę wśród gwiazdeczek pop-kultury. Zwróćcie uwagę na przecenę...

Nowy Garamond

 
Jeżeli lubicie klasyczne kroje pisma, sprawdźcie tę stronę!
Mnie się bardzo podoba. Tylko dlaczego nie ma minuskuły?

Zaproszenie

\
Zapraszam na wystawę "Typografia książkowa. Andrzej Tomaszewski"
od 9 listopada 2008 do 28 lutego 2009 r. (z wyłączeniem dni 5-8 grudnia 2008) do Galerii w piwnicy Klezmer Hois w Krakowie, ul. Szeroka 6.




Wystawa prezentuje projekty książek wybrane z ostatnich lat, czasem odbiegające od ostatecznie zrealizowanych. Każdy, kto zajmuje się projektowaniem graficznym, gdzie tworzywem jest słowo, litera - szczególnie projektant książek - winien obejrzeć tę wystawę. Warto, a nawet trzeba, podpatrywać mistrzów takich jak Tomaszewski, którzy w typografii łączą wizualną elegancję z ogromną wiedzą o piśmie, książce i prawidłach wywodzących się z ponad 500-letniej tradycji czarnej sztuki.

Andrzej Tomaszewski - znany typograf, redaktor i poligraf, autor artykułów w prasie drukarsko-wydawniczej. W projektowaniu typograficznym równie dobrze posługujący się komputerem, jak czcionkami ołowianymi. Wielokrotnie za projekty książek nagradzany. Autor tomu "Inwentarium poligrafii. Pismo drukarskie" (Ossolineum, 1989), poszukiwanego "Leksykonu pism drukarskich" (Krupski, 1996) i "Zapisków książkoroba" (Wydawnictwo Do, 2006) z wyborem 44 tekstów z ponad 200 opublikowanych do tej pory; redaktor książki Adriana Frutigera "Człowiek i jego znaki" (Wydawnictwo Do, 2003).

Wystawa powstała z okazji Krakowskich Rekolekcji Akademickiego Kursu Typografii.

Ameryce gratulujemy...

\
... prezydenta.


Znalazłem w sieci dane na temat żydowskich głosów - wg. MSNBC około 78% żydowskich wyborców w Stanach głosowało na duet Obama-Biden. Czyli tradycyjnie już Żydzi amerykańscy głosują na Demokratów.

Dla porównania - w 2000 r. wartość ta wynosiła 80%, a w 2004 r. 75%.