Kibbutz Sztuki

\

Powstała (powstaje) kolejna ciekawa inicjatywa - tytułowy Kibbutz Sztuki. Strona internetowa rusza pełną parą wkrótce, ale już teraz zapraszam na pierwsze spotkanie w ramach cyklicznego (oby...) Chłodna Kibbutz Breakfast. Temat pierwszego spotkania to Kobieta w Izraelu. Izraelski feminizm a gośćmi będą: Szoszana Ronen, Kazimiera Szczuka i Bożena Umińska. Organizatorzy gwarantują świetną rozmowę, mocną kawę i pyszne jedzenie.

Klubokawiarnia Chłodna 25
niedziela, 24 luty
godzina 12.00


Mam nadzieję, że działalność Kibbutzu nie ograniczy się tylko do Warszawy...
A oto co organizatorzy piszą o swoim projekcie:
KIBBUTZ SZTUKI jest projektem, który, do końca i bez reszty, poświęcony jest propagowaniu szeroko pojętej kultury izraelskiej.

KIBBUTZ SZTUKI jest oddolnym przedsięwzięciem ludzi, którzy kochają kulturę. Jest także swego rodzaju platformą, na której przedstawiana będzie twórczość innych, szczególnie młodych artystów.

KIBBUTZ SZTUKI tworzą ludzie, którzy przez dużą część swojego życia zajmowali się i zajmują kulturą żydowską i izraelską. Ludzie, którzy głęboko wierzą w sprawczą, pozytywną moc sztuki. Ludzie, których bez reszty pochłonęło piękno, różnorodność i witalność Izraela.

Chcemy, poprzez działalność KIBBUTZU SZTUKI, odkryć na nowo sztukę, mającą swoje korzenie w kulturze żydowskiej. Najbardziej nas jednak interesuje to, co może powstać w przyszłości. Jesteśmy bowiem przekonani, że równoczesne czerpanie z kultury Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich musi dać wspaniałe rezultaty.

Pragniemy także, aby Polki i Polacy, dzięki KIBBUTZOWI SZTUKI, poznali Państwo Izrael „od drugiej strony". Prawdziwy Izrael to przecież nie przemoc i konflikt, ale poezja Chaima Bialika, Aharona Shabtaia i Leah Goldberg; proza Aharona Appelfelda, Amosa Oza, Davida Grossmana, Shmuela Yosefa Agnona i Etgara Kereta; malarstowo Reuvena i Mordecaia Ardona; muzyka spod batuty Yoela Leviego i kompozycje Davida Brozy; taniec Ohada Naharina; sztuki Hanocha Levina i Avrahama Shlonsky'ego; filmy Amosa Gitaia i Eytana Foxa; niezapomniane kreacje Chaima Topola; projekty Rona Arada i Albera Elbaza; wizje architektoniczne Moshe Safdie, grafiki Davida Tartakovera i zdjęcia Adi Nesa. Czy Polki i Polacy znają te nazwiska? Pragniemy im je przybliżyć, bo sztuka izraelska kwitnie!

KIBBUTZ SZTUKI ma być także miejscem dialogu, spotkania kultur, religii, światopoglądów. Tak, jak miejscem spotkania kultur i tradycji jest sam Izrael, który tworzą ludzie z ponad stu krajów i sześciu kontynentów.

Podobne posty2 comments:

18 lutego 2008 19:14 Pan Cygaro pisze...

24 lutego. nie kopiujmy cudzych byków, chyba że dla śmiechu.

18 lutego 2008 19:55 jakow pisze...

no to może 24 lucienia?
;-)

Prześlij komentarz