Umrzeć w Jerozolimie

Taki właśnie prowokacyjny tytuł ma izraelski dokument w reżyserii Hilli Medalia, który dzięki Żydowskiemu Stowarzyszeniu "Czulent" i Festiwalowi "Żydowskie Motywy" będzie można obejrzeć już we wtorek, 20 stycznia, o godz. 20.15 w Ptasiek cafe na ul. Dajwór 3.Ayat Al-Akhras była 18-letnią dziewczyną mieszkającą w palestyńskim obozie dla uchodźców. Była śliczną, wzorową studentką. Rachel Levy była 17-letnią Izraelką mieszkającą w Jerozolimie. Była piękną, pełną werwy, kochającą córką i siostrą.

29 marca 2002 roku, matka Rachel poprosiła ją, żeby poszła do miejscowego supermarketu i kupiła składniki na kolację szabatową. Kiedy Rachel znajdowała się w sklepie, Ayat weszła do budynku i zdetonowała portmonetkę pełną ładunków wybuchowych zabijając siebie, ochroniarza oraz Rachel. Te dwie dziewczyny były tak do siebie podobne, że patologowie mieli kłopot w poprawnym zidentyfikowaniu zwłok. Kiedy magazyn "Newsweek" zamieścił na okładce ich zdjęcia jedno obok drugiego, wielu czytelników nagle zaczęło postrzegać konflikt na Środkowym Wschodzie bardziej jako tragedię ludzką niewinnie ginących ludzi, a nie jak abstrakcyjną kwestię polityczną.

Film Medalii jest dokumentalnym zapisem tego, jak radzą sobie rodziny obu dziewczyn z ich śmiercią. Matka Racheli dąży do spotkania z matką Ayat, chcąc zrozumieć dlaczego ich córki musiały zginąć. Czy ta rozmowa ją ukoi i da nadzieje na pokój?

Wstęp wolny!

Film z polskimi napisami.

Podobne posty0 comments:

Prześlij komentarz