Krakowski smok(g)

\
Czarne dane - Kraków jest bodaj najbardziej zanieczyszczonym dużym miastem w Polsce! Perła kultury, wizytówka kraju, turystyczna stolica!

[...] O tym, jak bardzo mamy zanieczyszczone powietrze, świadczą czterokrotnie lepsze wyniki Katowic...
[...] Szczególnie drastycznie wyglądają zaś wyniki zapylenia. Warszawa jest pod tym względem dwa razy czystsza.
[...] Według norm unijnych jest dobrze, jeśli stężenie pyłów nie przekracza dopuszczalnych zakresów więcej niż pięć razy do roku. Na Alejach Trzech Wieszczów dopuszczalna norma została złamana w 2006 roku ponad... 220 razy.
[...] - Boję się jednak, że to będzie walka z wiatrakami. Ludzie nie zdają sobie bowiem sprawy, jak bardzo się zatruwają, paląc "byle czym", czyli śmieciami - rozkłada ręce wojewódzki inspektor (ochrony środowiska). - Najlepszym dowodem tej nieświadomości jest sprzeciw wobec spalarni odpadów. Tymczasem jeden dom ze starym piecem, w którym pali się śmieciami, bardziej szkodzi środowisku niż wielka spalarnia odpadów, bo ma odpowiednie filtry.

Z pewnością, ale wybudowanie spalarni tylko pogorszy sprawę - przecież ludzi nie przestaną przez to palić śmieci na własną rękę, ani nie zaczną wytwarzać mniej odpadów. Wręcz przeciwnie - świadomość istnienia spalarni może tylko zwiększyć ilość produkowanych śmieci.

Z samochodami też sprawa jest beznadziejna - dopóki nie można zaoferować rozsądnej alternatywy (sprawnego systemu komunikacji publicznej) nie ma o czym rozmawiać z kierowcami.

Jedynym rozwiązaniem jest EDUKACJA. Tylko że to potrwa, a czasu coraz mniej...

Czy lenistwo, bezmyślność i głupota ludzka nie ma granic?

Podobne posty0 comments:

Prześlij komentarz